انجمن علمی عمومی ناجی

نسخه‌ی کامل: "از جنـس افـلاک"اشنایی بادرخت کناریاهمون صدر
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.

[تصویر:  bookFlower.gif] 
      دانه های «کُنار» راجمع می کرد وبه مدرسه می برد.
به هر کدام از دوستانش یک مشت کُنارمی داد
ودر عوض ،یک ورق از آن ها می گرفت.
بعد از چند روز که ورق ها زیاد شد. آن ها راروی هم مرتّب کرد .
کنار مادرنشست وگفت: دفتر قبلی ام داره تموم می شه .
لطفاً با این ورق هابرای من دفتر درست کن.
[تصویر:  536.gif]
         کُنار: میوه ی درخت سدر   برای کسب اطلاعات بیشتر در باره ی "درخت سدر

خاصیت های میوه ی درخت سدر:             

میوه درخت سدر می‏ باشم. میوه مرا به فارسی «كنار» و به عربی «نبق» می‏ گویند، و كوهی آن زال نام دارد كه اعراب آن را ضال می ‏نویسند - از میوه‏ های خنك هستم و از نظر شكل و خواص شبیه زالزالك می‏ باشم. دارای تانن - یك صمغ - جوهر زردك - یك نوع قند و ویتامین‏های آ - ب - و ث می ‏باشم. جمع‏ كننده معده و نرم‏كننده ریه بوده، میوه رسیده من ارزش غذایی زیادی ندارد، بلكه منافع آن بیش از خاصیت غذایی آن است (گردآوری :‌ انجمن ناجی) مع ذلك مردمان جنوب ایران شكم خود را با میوه‏ی من سیر می‏ كنند. دویست و پنجاه گرم میوه‏ ی من مسهل صفراست (گردآوری :‌ انجمن ناجی) عطش را فرو می‏ نشانم و میوه ترش من صفرابر بسیار خوبی است (گردآوری :‌ انجمن ناجی) آب میوه‏ ی شیری من بازكننده سینه و معده است و كشنده كرم نیز می‏ باشد.

[تصویر:  %DA%A9%D9%86%D8%A7%D8%B1.png]                                                                                                    
میوه نارس من زیاد تانن دارد، و شكم را جمع می‏ كند. اگر مرا خشك كرده، و بعد آسیاب نمایید، آرد آن جهت اسهال و زخم معده مفید است (گردآوری :‌ انجمن ناجی) یك قاشق از این آرد را با شربت میل نمایید و از منافع آن استفاده كنید. از مغز دانه‏ های میوه ‏ی من شیره بكشید، تب را پایین می‏ آورد و حرارت خون و صفرا را فرو می‏ نشاند و برای حصبه و مطبقه مفید است، مطبوخ هسته ‏های میوه من، قابض بوده و ضماد كوبیده‏ ی آن جهت شكستگی اعضا و تقویت آنها مفید است (گردآوری :‌ انجمن ناجی) و مالیدن جوشانده غلیظ آن جهت سستی اعضا و تقویت آنها سودبخش می باشد - از این ضماد به عضلات پاهای اطفال بازیگوش كه زیاد در حركت می ‏باشند بمالید، تا رفع خستگی آنها شود. ضماد شكوفه من در حمام جهت معالجه امراض جلدی توصیه شده است.

این درخت در استان‌های جنوبی کشور مانند استان فارس و استان هرمزگان و استان بوشهر و استان خوزستان و استان کرمان به خوبی رشد می‌کند

لینک مرجع